»

Tervetuloa

Tervetuloa Susimäen Eränkävijöiden kotisivuille!

Susimäen Eränkävijät ry on 1978 perustettu metsästysseura, joka toimii Tuusniemen kunnassa Kuopion kupeessa. Seuran metsästysmaat, joita on n. 3500 hehtaaria, ovat kahdessa osassa Susimäen ja Ohtaanniemen kylillä. Jäseniä seurassa on tällä hetkellä 60. Toimintaan kuuluu hirvenmetsästyksen lisäksi aktiivinen kenneltoiminta, pienriistametsästys ja myös varsin aktiivinen pienpetojen pyynti. Lisäksi olemme olleet järjestämässä yhdessä muiden yhdistysten kanssa erilaisia tilaisuuksia sekä majallamme, että kuntakeskuksessa. Seuralla on käytössään v. 1995 valmistunut majarakennus keittiö-, sauna- ja hirvenkäsittelytiloineen. Majalla pidetään erilaisia seuran tilaisuuksia ja syksyisin maanomistajille hirvipeijaiset ja majaa myös vuokrataan ulkopuolisille.